אודות

"טבור: כתב עת לענייני היסטוריה, חברה, תרבות והגות של מרכז אירופה" הוא כתב עת שיוצא לאור פעם בשנה מטעם המרכז להיסטוריה גרמנית על שם ריכרד קבנר באוניברסיטה העברית בירושלים.
 

מטרתו של כתב העת לשמש במה עבור חוקרים מהארץ ומהעולם העוסקים בתחומים שונים ומגוונים של החברה, התרבות וההגות של מרכז אירופה להציג את מחקריהם העדכניים ביותר. הוא שואף ללכד את עבודותיהם של חוקרים מדסציפלינות שונות והוא פתוח למנעד רחב של תחומים אקדמיים כמו ספרות, היסטוריה, לימודי תרבות, מדע הדתות, פילוסופיה, מחשבת ישראל, מדע המדינה, סוציולוגיה ועוד. הייחודיות של כתב העת הינה בכך שהוא משלב בין המחקרים העכשוויים הנעשים בארץ, ובין עבודותיהם העדכניות ביותר של טובי החוקרים מן העולם המתורגמות לעברית, על ידי הצגתן זה לצד זה. 

בשנים 2008 עד 2012 יצאו לאור חמישה גיליונות של טבור. הגיליון הראשון, "זיכרונות מלחמה: 1945 - שישים שנה אחרי", עסק במקומן של מלחמת העולם השנייה ושל השואה בתרבויות הזיכרון של ימינו באירופה ובעולם. הגיליון השני, "פשע ושיגעון בגרמניה המודרנית", שפך אור על מערכת היחסים ההדוקה והמורכבת בין גבולות החוק לגבולות הנורמליות בהקשר ההיסטורי של גרמניה המודרנית בחלוף המאה ה-19 ובעשורים הראשונים של המאה ה-20. הגיליון השלישי הוקדש לאקולוגיה, הגיליון הרביעי לדמיון והחמישי לכלכלה ותרבות. יותם חותם היה העורך של גיליונות אלה. בגיליון מספר חמש הצטרפו אליו שרון גורדון וגדעון ראובני. עורך המשנה היה אוהד קאהן. גיליונות 2 עד 5 יצאו לאור בשיתוף עם הוצאת רסלינג.

לאחר הפסקה של יותר משנתיים עלה גיליון מספר שש בעריכתם של שרון גורדון ויונתן לוי לאתר החדש של כתב העת. בגיליון האינטרנטי מופיעים מאמרים וביקורות פרי עטם של יפעת וייס, עופר ולדמן, ירון כהן צמח ויונתן לוי, וכן ארבעה תרגומים מאת נורברט פריי, הנס מומזן, וולפגנג שידר והנס-אולריך והלר. בסוף שנת 2016 התפרסם גיליון מספר שבע. בגיליון זה התפרסמו מאמרים מאת אביהו זכאי, עודד היילברונר, אריה דובנוב ועדי ערמון, תרגום של ראיון שנערך עם מרטין ג'יי ושתי ביקורות ספרים מאת אמיר אנגל ואור שרף.

בתחילת שנת 2018 התפרסם גיליון מספר שמונה. כעבור שנה פורסם גיליון מספר תשע. בספטמבר 2020 עלה לאתר הגיליון העשירי, העוסק במלחמת העולם השנייה, במהדורה דיגיטלית חדשה ונגישה לקוראים. 

חוקרים ותיקים וצעירים מוזמנים לשלוח מאמרים לפרסום. 

ליצירת קשר אתם מוזמנים לשלוח לנו הודעה לכתובת הדואר האלקטרוני: koebner.yearbook@gmail.com

עופר אשכנזי נדן פלדמן, עורכים